Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Navigace: Bezpečnostní schránka > Výhody a nevýhody pronájmu bezpečnostních schránek

Výhody a nevýhody pronájmu bezpečnostních schránek

Pronájem bezpečnostních schránek je stabilně oblíbená služba, kterou zdaleka nevyužívají pouze milionáři a tajní agenti v amerických akčních filmech. Na některých pobočkách českých bank klienti dokonce musaj.í vyčkat na čekací listině, až se pro ně bezpečnostní schránka uvolní. Češi si totiž velmi často pronajímají schránky dlouhodobě.

Jaké tato služba přináší výhody?

 1. Bezpečnostní schránka spolehlivě ochrání Váš majetek před krádeží, ztrátou nebo poničením. Můžete si do ní uložit rodinné cennosti, dědictví nebo kopie důležitých smluv a při nenadálé situaci je mít pohodlně po ruce na pobočce své banky.
 2. Uschované cennosti jsou pojištěné a i v případě krachu banky se o své cennosti nemusíte bát. Majetek zůstává i po uložení do schránky Váš, banka vlastní pouze pronajímanou schránku, popřípadě její vnitřní kazetu.
 3. Lze flexibilně volit mezi dlouhodobým a krátkodobým pronájmem. Můžete si tak cennosti uschovat do bezpečí bankovního sejfu po mnoho let, nebo jen na dva týdny po dobu své zahraniční dovolené.
 4. Vybíráte si mezi různými velikostmi schránek podle toho, jakou potřebujete (na výběr je u jednotlivých bank až osm kategorií).
 5. Jedná se o diskrétní službu. Banka nijak nezjišťuje, co do schránek ukládáte. Úředník banky otevírá pouze vnější obal, přístup do vnitřní kazety máte již pouze Vy, a to v diskrétní zóně.
 6. V případě potřeby si můžete zřídit přístup do schránky i pro další osobu nebo osoby (na základě zmocnění).  
 7. Nemusíte nikam hlásit, kdy si pro věci přijdete. Přístup do schránky je omezen pouze otevírací dobou pobočky.

Nevýhody pronájmu bezpečnostní schránky

 1. Můžete narazit na různá omezení. Některé banky například nabízejí službu pronájmu pouze svým klientům.
 2. Bezpečnostní schránky nebývají k dispozici na každé pobočce. Jste-li z malého města, je možné, že bezpečnostní schránku budete mít daleko od svého bydliště.
 3. Schránky bývají hodně obsazené a pro banky není z konstrukčních důvodů snadné navyšovat kapacity. Může se Vám stát, že schránka nebude volná a zapíšou Vás na čekací listinu.
 4. Pokud zapomenete uhradit nájemné nebo si vyzvednout obsah schránky ve smluvené době, banka Vám naúčtuje poplatky navíc.
 5. V některých bankách jsou diskrétní zóny pod dohledem kamer nebo na frekventovaném místě – jejich diskrétnost je tak diskutabilní.
 6. Cennosti nemáte hned po ruce jako v případě jejich uchovávání v domácnosti.