Jak velké bezpečnostní schránky seženete
Přesné rozměry jednotlivých bezpečnostních schránek bankovní instituce zpravidla neudávají. Mohou se lišit pobočku od pobočky v závislosti na tom, jak je daná budova banky architektonicky řešena. Pokud potřebujete znát konkrétní rozměry, je třeba navštívit tu pobočku banky, která bezpečnostní schránky pronajímá, nebo tam alespoň zavolat.
Bezpečnostní schránky bank ale bývají členěny do několika velikostních kategorií, a to zpravidla podle svého objemu. Počet kategorií se zase může v jednotlivých institucích lišit. Často se setkáte s rozčleněním na pět kategorií, některé banky mají ale jenom tři a další zase šest nebo i deset velikostních tříd.
Objem bezpečnostní schránky versus rozměry Vaší cennosti
V sazebnících tak zpravidla najdete informaci o tom, že banka nabízí schránku např. do velikosti 5 000 cm3, 10 000 cm3, 15 i 30 000 cm3. Přičemž hloubku, šířku i výšku boxu se zpravidla dozvíte až při osobní návštěvě. Největší velikosti pronajímatelných bezpečnostních schránek na českém trhu bývají do 200 000 cm3.
Nevýhodou při plánování pronájmu je to, že i když Vaše cennost (např. obraz nebo stará velká rodinná kronika) splňuje objem do daných např. 15 000 cm3, nemusí se vejít do schránky svými rozměry. V takovém případě si tak musíte za uschovanou cennost zaplatit schránku, která je třeba o dalších 10 000 cm3 větší, i když z ní využijete třeba jen polovinu prostoru.
Jak postupovat při výběru banky
Ceny za stejně velké schránky mohou být napříč bankovními institucemi diametrálně odlišné. Budete-li jednotlivé nabídky srovnávat, nezapomeňte zohlednit to, že některé banky uvádějí ceny v tabulkách svých sazebníků rovnou včetně DPH, u jiných si DPH musíte k základní ceně sami připočítat.
Za schránku, kterou si u jedné společnosti pronajmete na rok za sedm set korun, může po Vás chtít jiná instituce šest tisíc. Zájem o bezpečnostní schránky je totiž stabilně vysoký, a banky tak nemají důvod své ceny snižovat. Na druhou stranu to i přes permanentní vytíženost úschovných boxů vypadá, že ceny za pronájem schránek zůstávají stabilní.
U čtyř bank na českém trhu jsme srovnali ceny z roku 2012 a z listopadu 2014 a všechny nabídky zůstaly stejné, změnilo se pouze DPH (z 20 % na 21 %), čímž cena nepatrně stoupla.
Jak najít cenově nejvýhodnější nabídku
Zejména při větších objemech věcí připravených k úschově je vhodné je nejdříve pečlivě změřit a pak zjistit, do jaké velikostní kategorie se u jednotlivých bank vejdete. V některých případech může i 1 cm hrát výraznou roli. Uschováte-li si důležité smlouvy (nebo lépe kopie těchto smluv) do kartonové krabice o šířce 35 cm, hloubce 25 cm a výšce 12 cm (taková krabice se dá koupit např. na poště), celkový objem přesáhne 10 000 cm3.
Zvolíte-li krabici jen o 1 cm nižší, bude její objem do 10 000 cm3. U některých společností se tak vejdete do nižší velikostní třídy a zaplatíte až o tisíce korun ročně méně. Vyplatí se tak přípravu svých cenností k uložení a výběr banky neuspěchat, abyste zbytečně neutratili stovky korun.
Nenechejte se odradit cenami banky v jedné velikostní kategorii a dívejte se na sazebník společnosti komplexně. To, že společnost nabízí ve srovnání s dalšími firmami nevýhodnou cenu v jedné velikostní třídě, ještě neznamená, že v jiné nemůže být její nabídka nejvýhodnější. Pokud se ale účtované ceny za pronájem schránky do 5 000 cm3 pohybují nad dvěma tisíci korunami a za objem kolem 11 000 cm3 nad pěti tisíci korunami, raději věnujte hledání ještě trochu svého času. Je totiž velmi pravděpodobné, že se Vám podaří sehnat u jiné banky daleko lepší nabídku.