Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Navigace: Bezpečnostní schránka > Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Co je vhodné uložit do schránky?

Pomůže Vám tato otázka: „Jestli tuto věc ztratím, bude to velký problém / bude mě to hodně mrzet?“ Pokud jste si odpověděli kladně, měli byste pronájem bezpečnostní schránky v bance zvážit. Inspirujte se v seznamu cenností vhodných k uložení do schránky.

Jak dlouho trvá zřízení bezpečnostní schránky?

Nemusíte čekat, jedná se okamžitý proces, ke kterému stačí přijít osobně do banky s občanským průkazem. Je ale vhodné nejdříve zavolat na danou pobočku a ověřit si, že nemají všechny schránky obsazené. Více se dozvíte v textu Jak si pronajmout bezpečnostní schránku.  

Na jak dlouho si schránku můžu pronajmout?

Nejvíce klientů využívá bezpečnostní schránky dlouhodobě (tzn. na více let, mají smlouvy na dobu neurčitou). Můžete si ale zaplatit pronájem jen na měsíc nebo třeba na den. Je ale nutné dodržet smluvně stanovenou dobu pronájmu. Pokud si věci ze schránky nevyzvednete včas, banka vám naúčtuje poplatky (které mohou být stejně vysoké nebo i vyšší než cena za klasický pronájem). Také je nutné si pohlídat včasné uhrazení částky za pronájem (především pokud máte schránku k dispozici na více let), abyste nemuseli platit „pokutu“ za pozdní zaplacení.

Kolik za pronájem zaplatím?

Ceny za pronájem bezpečnostních schránek se pohybují od desítek korun až po několik stovek měsíčně. Kolik zaplatíte za své uložené cennosti je závislé především na velikosti schránky, kterou si vyberete. Cena se také může zvýšit, budete-li požadovat speciální připojištění svých cenností na vyšší částku, než nabízí banka ve standardní ceně (obvyklé pojištění bývá od 100 do 800 tisíc korun). Některé instituce také rozlišují ceny podle hodnoty Vašich uložených cenností. Uskladníte-li si v jejich schránce klíče od auta a několik kopií smluv, zaplatíte mnohem méně než při uskladnění drahých šperků v hodnotě nad deset milionů korun.

Co když banka zkrachuje? Nepřijdu o své cennosti?

Majetek v bezpečnostní schránce nepatří bance, ale klientovi. Banka vlastní pouze obal (bezpečnostní schránku, případně vnitřní kazetu). O cennosti ve schránce tak klient nepřijde.

Kontroluje banka, co si do schránky uložím?

Nekontroluje, ale ve smlouvě je uvedeno, co do schránky uložit nesmíte (zbraně, střelivo, chemikálie ad.). Nicméně pracovník banky obsah schránky nevidí. Má klíče pouze od vnějšího boxu, ve kterém se nachází ještě vnitřní kazeta.

Jsou bezpečnostní schránky na každé pobočce?

Bohužel ne, a to z důvodů stavebních i dispozičních parametrů poboček. Do některých poboček není možné schránky umístit, protože na ně jednoduše není místo, jinde není pronajímat schránky vhodné (např. v obchodních centrech). Některé banky uvádějí místa pronájmu (výčet poboček) ve svých sazebnících. Může se jednat například o dvě, šest nebo osm poboček. Některé banky mají ale poboček s bezpečnostními schránkami velké množství (až 150 míst).

Stoupají ceny za pronájem schránek?

I přes velký zájem o bezpečnostní schránky se ceny za pronájem nezvyšují. Porovnali jsme nabídky bank z července roku 2012 s cenami z listopadu roku 2014 u České spořitelny, ČSOB, Expobanky (v té době LBBW Bank) a Komerční banky. Základní částky zůstaly stejné, navýšila se pouze DPH (z tehdejších 20 % na dnešních 21 %). Pokud si tak nepronajímáte schránku o velkých rozměrech, zvýšení částky je zanedbatelné (např. o 10 Kč ročně navíc).

Jak se ke svým věcem dostanu? Musím hlásit vyzvednutí obsahu schránky dopředu?

Vyzvednutí věcí nemusíte bance hlásit, stačí přijít na pobočku v otevírací době, předložit občanský průkaz, podepsat se podle podpisového vzoru a případně splnit další ověření, pokud jste si nějaké nastavili (např. heslo). Jediným omezením je tedy otevírací doba banky. Pokud víte, že by se Vám hodilo mít přístup ke schránce naprosto neomezený, je možné si ji pronajmout u soukromé společnosti v centru Prahy, kde jsou schránky nájemcům dostupné sedm dní v týdnu 24 hodin denně. Zaplatíte ale výrazně vyšší cenu než u většiny bank, které tuto službu nabízejí.